Realita se solární elektrárnou

15.02.2024 01:25 | Komerční sdělení

Domů se solární elektrárnou v České republice stále přibývá. Zájem o vlastní fotovoltaiku vyvolaný růstem cen elektřiny nepolevuje ani v situaci, kdy obchodní část ceny elektrické energie klesá. Očekává se naopak navýšení ceny regulovaných poplatků, jak je Energetický regulační úřad představil pro veřejný konzultační proces. Solární elektrárnou na vlastní střeše tak spotřebitelé chtějí dosáhnout nejen snížení nákladů na energie, ale také posílit svou nezávislost na veřejné elektrizační soustavě.
Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Na začátku loňského roku bylo do tuzemské sítě zapojeno přibližně pět desítek tisíc fotovoltaických elektráren a během roku jich přibylo dalších 35 tisíc. V letošním prvním pololetí jejich počet překročil 130 tisíc. Celkový výkon fotovoltaik počátkem roku 2022 činil 2,2 gigawatty (GW) a v polovině roku 2023 se blížil 3 GW. Rostl tedy pomaleji než počet nových zdrojů a z toho vyplývá, že nejčastěji připojovanou solární elektrárnou je aktuálně menší fotovoltaika, případně takzvaný mikrozdroj.

FVE

Uvažujete nad solární elektrárnou?

Máte v plánu pořídit si nemovitost a vybavit ji solární elektrárnou? V první řadě pamatujte na to, že domácí fotovoltaika má za úkol především poskytnout elektřinu přímo pro daný objekt a jejím účelem není zisk z prodeje přebytků. Problém se solární elektrárnou tkví v tom, že vyrábí v době, kdy svítí slunce. A jak fotovoltaik přibývá, přibývá i okamžiků, kdy je vyrobené elektřiny takový nadbytek, že převyšuje poptávku. Tím logicky klesá i její výkupní cena a jsou dokonce časová okna, kdy se dostává do záporných hodnot. S dalším rozvojem fotovoltaiky takových situací bude přibývat.

Nad solární elektrárnou tedy uvažujte jako nad možností, jak pokrýt spotřebu elektřiny vaší domácnosti, a nikoli jako nad zdrojem dalších příjmů. U nás v Centropolu pozorujeme u zákazníků s instalovanou solární elektrárnou pokles spotřeby dodávané elektřiny až o 20 procent.

Při výběru vhodné nemovitosti posuzujte kromě konstrukce, sklonu střechy a celkové dispozice stavby k okolní zástavbě či přírodním objektům (stromy časem rostou a košatí) také samotnou lokalitu z hlediska délky slunečního svitu. Je překvapivé, že i na relativně malém území, na jakém se Česká republika rozkládá, jsou tak výrazné rozdíly v délce slunečního záření. Zatímco třeba v Brně představuje průměrná délka slunečního svitu 1 620 hodin ročně, v severočeských Teplicích je to za rok v průměru jen 1 156 hodin.

FVE

Jak velká má být fotovoltaika a kolik stojí

Pro rodinné domy je podle naší partnerské společnosti Viapower ideální mikrozdroj, tedy nelicencovaná výrobna elektřiny s celkovým maximálním instalovaným výkonem do 10 kW. Běžná čtyřčlenná domácnost s obvyklými elektrospotřebiči bude mít roční spotřebu kolem 5,5 megawatthodin. Optimálním řešením tak bude malá elektrárna s maximálním výkonem 8 kWp, která za rok vyrobí kolem 7 MWh elektrické energie, s baterií na ukládání elektřiny. Efektivní využití vyrobené elektřiny zajistí řízení spotřeby, kdy lze třeba vhodně načasovat spouštění některých spotřebičů, jako jsou myčky, pračky a podobně.

Koupě nemovitosti se solární elektrárnou

FVE

V nabídce realitních kanceláří přibývá nemovitostí s již instalovanou fotovoltaikou. Na co se u takových objektů zaměřit a čeho si všímat? Kromě běžných parametrů, které je dobré si ohlídat u každého nákupu domu, chaty či chalupy, a které by vám měl ohlídat znalec z oboru (statik, stavař a podobně), je nezbytné prověřit i samotnou solární elektrárnu. Nechte si předložit technickou dokumentaci, ať přesně víte, kdo, kdy a z jakých komponentů zařízení instaloval a jaká je životnost a záruka na jednotlivé prvky elektrárny. Zajímejte se o to, jaký byl výkon elektrárny v průběhu roku a k čemu domácnost elektřinu využívala, což porovnejte s tím, jaký režim plánujete vy. Budete ohřívat vodu a vytápět dům elektřinou jako původní majitel? Přidáte dobíjecí stanici pro elektromobil? Jak je to s přetoky? To vše byste měli do detailu znát.

A zcela zásadní jsou právní náležitosti samotného vlastnictví a dalšího provozování solární elektrárny. Takzvaná zapsaná výhrada vlastnictví totiž znamená, že majitelem elektrárny je někdo jiný než vlastník nemovitosti. Možná vám taková situace vyhovuje, rozhodně je ale nutné zjištěnou skutečnost přesně uvést v kupní smlouvě, abyste předešli pozdějším nepříjemnostem.

Pokud vlastnické právo k solární elektrárně přechází na nového majitele nemovitosti, kromě přepisu energií, o kterém jsme psali zde, je potřeba uzavřít i novou smlouvu o výkupu přebytků. Jestliže je pro danou solární elektrárnu nutná licence, což se týká zdrojů s výkonem nad 50 kW, které slouží ke komerčním účelům, a nový majitel by chtěl v jejím provozování pokračovat, musí se u Energetického regulačního úřadu zrušit licence původního vlastníka a zahájit řízení o jejím udělení kupujícímu. Ve většině případů ale solární elektrárny na rodinných domech, chatách či chalupách mají výkon do 10 kW a licenci tak ani zdaleka nepotřebují.

Sdílet: Facebook Twitter

Více článků